Kutilský zásah – pamatujete na legendární animovaný seriál maďarské produkce s názvem „Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka“? Říkalo se mu Ládínek a tento šikovný chlapec den co den cestoval Vesmírem ve svém nafukovacím Gulliveru jen bos a v noční košili a svůj pokoj proměnil v chemickou a elektrotechnickou laboratoř. Jestliže právě vy koupíte po takovém Ládínkovi byt, můžete tu zažít něco neskutečného – mezi námi se mohou stále objevovat lidé, kteří se snaží vyrobit všechno doma „na koleně“, a není pro ně problém rozvést po bytě i elektřinu. Pokud ovšem špatně propočítají průřezy vodičů, můžete pak po určité době i vyhořet. Máte-li tedy podezření, že ve vaší elektroinstalaci není něco v pořádku, zavolejte raději včas elektrikáře z Prahy 20, než bude pozdě.
Prodlužovací šňůry všude, kam se podíváš – když se do prodlužovací šňůry zapojí dvacet spotřebičů a všechny se uvedou do provozu současně, vaše zásuvka to nemusí vydržet. Toto lez ovšem provést velmi snadno, stačí koupit tři prodlužovací šňůry, zapojit je do sebe, a máte hned třeba dvanáct volných zásuvek. Vsaďte raději na zdravý selský rozum a s těmi spotřebiči to nepřehánějte. A dávejte také pozor, kam šňůry pokládáte, abyste je neskřípli pod dveřmi, mezi nábytkem, nohou židle či stolu. Prodřená izolace šňůr pak při doteku vlhkou dlaní nebo zpocenou bosou nohou může být tím posledním, co v životě uděláte.
Světelné okruhy – jestliže je v bytě ponechána ještě elektřina v hliníku, bývá to většinou u světelných okruhů, které mají minimální odběr, a vodiče tudíž nejsou přetěžované, tedy zejména tam, kde se dnes nachází LED žárovky, co nahradily staré žárovky s wolframovým vláknem. Problém u starých instalací však bývá v rozpadu izolační vrstvy na vodičích, ta může být stará třeba i sedmdesát let, a za tu dobu již plast nebo guma zpuchří a začnou se odlupovat, což pak vede ke zkratu a k možnému vzniku požáru.