Jestliže využijete prodeje bytu v Chorvatsku, a potkáte se po určité době od uskutečnění tohoto vašeho snu s někým z vašich známých, zřejmě se vás bude zvídavě vyptávat, co vás k tomu vedlo, a proč už dojíždíte na dovolenou naopak do České republiky, například na Šumavu nebo do Jizerských hor, a zbytek roku trávíte tam.
Přímořské klima – ? v přímořských oblastech panuje specifické klima. Je to dáno množstvím odpařované vody a její cirkulací v ovzduší. Uvolňují se tu do ovzduší záporné ionty, a to má velmi příznivý vliv na naše zdraví. Toto je také jeden z jasných důvodů, proč lékaři doporučují častější pobyt u moře. Záporné ionty podporují buněčnou regeneraci a zpomalují stárnutí, naopak život ve městech a pracovní aktivity v kancelářích nebo v továrnách člověka vysilují množstvím zdraví škodlivých kladných iontů.
Slunce – v Chorvatsku posbíráte ze slunečního záření mnohem více vitamínu D a lépe se vám tu budou tvořit hormony serotonin a melatonin. A čím více sluníčka nad hlavou, tím lepší nálada, však to zřejmě dobře znáte.
Krátké zimy – v našich končinách je v zimě slunečního svitu opravdu málo, a to se musí někde projevit. Nejčastěji na depresích a agresivitě, lidem prostě sluneční záření v zimě chybí, a nenapraví to žádné solárium. V zimě také býváme častěji nemocní, unavení a otrávení a v zimě také lidé častěji umírají na onkologické choroby, právě v důsledku nedostatku Slunce a oslabení imunitního systému. V Chorvatsku jsou zimy naopak mírné a kratší.
Středomořský jídelníček – pokud vám vyhovuje mnoho zeleniny, ovoce, olivového oleje, celozrnné těstoviny a luštěniny, pak je Chorvatsko to správné místo. Středomořská strava je zdravější, bohatší na nenasycené mastné kyseliny omega-3 a vitamíny z rostlinných produktů. Dejte raději přednost tomuto stravovacímu režimu, než staročeské nezdravé kuchyni.