Co je to fotovoltaika, ví snad každý. Již samotný název napovídá, že jde o dopad fotonů slunečního záření na zařízení, které využívá této energie k výrobě elektřiny (volt – voltaika – Volt jako jednotka elektrického napětí). V souvislosti s tím se také můžete setkat s pojem „fotovoltaické elektrárny“ neboli FVE. Jde o ucelený souhrn několika do sebe zapojených prvků, kam patří kromě té zvenčí viditelné části – fotovoltaických panelů i střídače, akumulátory a rozvaděče AC / DC (střídavého a stejnosměrného napětí). Toto je ale pouze zevrubný popis zařízení.
Ostrovní systém, hybridní nebo klasický
Fotovoltaické elektrárny rozdělujeme na dva, respektive tři základní typy. První je klasický, kdy je zařízení připojeno k rozvodné sítí, kam dodává vyrobené přebytky energie, a odkud také čerpá energii ve chvíli, kdy jsou panely téměř vyřazeny z provozu. Druhý typ se trefně nazývá „ostrovní“, což znamená, že je zcela nezávislý na elektrifikaci krajiny, a je plně soběstačný. Hodí se například pro samoty mimo civilizaci, v horách, v rekreačních lokalitách a chráněných krajinných oblastech. Třetí typ je něco mezi tím, respektive slučuje v sobě svou hybridizací oba systémy do jednoho.
Dotace ano či ne
Státní dotace je lákavý zdroj příjmu a zdánlivě k ní přicházíte bez podmínek, ovšem to je jen zdání. Měli byste vědět, že ostrovní systémy na ni nedosáhnou, protože z vás stát prostě nic nemá, nevyplatí se mu dotovat někoho, kdo se vymanil ze „systému“, a je na něm nezávislý. Dotace se týkají jen zařízení připojených do sítě, která přispívají k obnovitelným a ekologičtějším zdrojům výroby elektřiny ve společnosti. Státní dotace si také podmiňuje výstavbu zařízení na objektu zkolaudovaném pro bydlení s popisným číslem a zároveň se musíte smluvně zavázat k tomu, že po dobu deseti let bude vaše fotovoltaická elektrárna v provozu s minimálním výkonem tří čtvrtin své maximální kapacity.